Jak se správně starat o pneumatiky

Pokud chceme, aby nám pneumatiky pár sezón vydržely, musíme se o ně dobře starat. Jejich životnost můžeme ovlivnit extrémní měrou. Podívejme se na pár příkladů, které nám demonstrují, jak se o pneumatiky starat nemáme.

Mladý řidič rád jezdí na hraně. Nafoukne své pneumatiky víc, než přísluší hmotnosti jeho vozu. Díky tomu se pneumatika dotýká silnice pouze svou malou částí okolo středu běhounu, takže nerovnoměrně a velmi rychle sjedeme tyto pneumatiky do nepoužitelné podoby.

Z toho vyplývá, že přehuštěná pneumatika bude mít kratší životnost.

Poněkud líný a bezstarostný řidič, který tlak v pneumatikách ani nekontroluje, už dlouhou dobu jezdí na pneumatikách, které jsou nedostatečně nafouknuty. Díky tomu dojde k změně stopy vozu, kdy jsou více namáhány okraje pneumatiky, což vyústí v rychlé sjetí těchto částí pneumatiky, čímž se razantně zkrátí její životnost.

Výsledkem je tedy opět snížená trvanlivost pneumatiky.

Do třetice tu máme řidiče, který se příliš nestará o to, kudy jezdí. Výmol ne-výmol, občas škrtne o obrubník, ať už při parkování nebo jízdě ve městě. Výsledkem bude buď okamžitý defekt, nebo extrémní opotřebení, díky kterému brzo pneumatika stejně odejde do věčných lovišť.

Mezi časté problémy patří také špatné seřízení geometrie řízení, které má za následek větší sjíždění jedné pneumatik na jedné straně. Pozor si musíme dávat i při jejich uskladnění (při střídání letních a zimních pneumatik), protože by neměly přicházet do styku s UV zářením a chemikáliemi včetně oleje. O důvodech, proč využívat (a to správně) zimní a letní pneumatiky se můžete dočíst v samostatném článku.

Pamatujte, že pneumatiky jsou víceméně „spotřební zboží“, takže na jejich ochranu zapomeňte, žádné havarijní pojištění vám nepomůže, takže se o ně dobře starejte, aby vám dlouho vydržely.

Comments are closed.