Pneumatiky zítřka

Pneumatiky pro silniční vozidla vypadají po celá desetiletí skoro stejně, mění se jen maličkosti, které navíc často nejsou na první pohled viditelné. V posledních letech se ale blýská na lepší časy i této poněkud stagnující, ale důležité a nepostradatelné součásti našich vozů.

Některé společnosti jdou cestou drobných vylepšení, jiné představují opravdu futuristická řešení, takže až v následujících letech se teprve rozhodne o tom, která z uvedených technologií se naplno prosadí. Nebo snad budou existovat všechny pohromadě?

Kosmetická změna

Zdaleka nejmenší úpravou, kterou navíc snese každá běžná pneumatika, je huštění jiným plynem, než obyčejným vzduchem. Použití inertního (netečného, nereagujícího) plynu by mělo pomoci hned v několika ohledech. Vezměme si jako příklad dusík, který je zdaleka nejpoužívanější.

  • Jeho molekuly jsou větší, proto by tolik neměl z pneumatiky ucházet.
  • Má dobré vlastnosti, snáší vysoké teploty, nevzplane.

Jenže je tu jeden podstatný problém, který zapříčiní pád této myšlenky. Vzduch, jak asi všichni víme, je z drtivé většiny, téměř z 80%, tvořen právě dusíkem. Má proto obdobné vlastnosti jako čistý dusík.

Jiná je situace u extrémně namáhaných pneumatik, kde hraje roli každé procento zlepšení v jakémkoliv ohledu. Ideální příklad je u letadel, od jejichž pneumatik odlétá množství jisker pokaždé, když přistávají. Inertní plyn je pak slouží jako pojištění toho, že pneumatika nevzplane. Lepších fyzikálních vlastností využívají i závodní auta.

Dofukování z Česka

Nebaví vás dofukovat pneumatiky? Rádi byste měli vždy přesně takový tlak v pneumatikách, jaký máte mít, aby jízdní vlastnosti i spotřeba byly ideální? Pak by vás mohl zajímat český vynález, který pomocí speciálního kanálku dofukuje pneumatiku jejím vlastním pohybem. Navíc při použití této technologie tlak kopíruje hmotnost automobilu!

Dojezdové pneumatiky

Jedná se o pneumatiky, které společně s vhodně vybaveným vozem, dokáží ujet určitou vzdálenost i s defektem. Tato vzdálenost je omezená, stejně jako rychlost, kterou je bezpečné vyvíjet do doby odstranění defektu. I tak je to velká výhoda, ušetříme za odtah.

Problematické je, že na to musí být připraven automobil, protože je důležitá komunikace mezi pneumatikou a jeho elektronikou, která se musí ozvat, když k defektu dojde. Pokud by se tak nestalo, řidič si toho nemusí všimnout a další jízda by se stala velmi riskantní.

Budoucnost

Opravdovou revoluci slibuje systém, který zcela vypouští nutnost plynu v pneumatice. Toho je možné dosáhnout tak, že bude pneumatika nedílnou součástí kola, na které bude běhoun připevněn pryžovými lamelami. Už žádné defekty nebo dofukování, přičemž konstruktéři do budoucna slibují i lepší jízdní vlastnosti, než jakých jsou schopny dosáhnout dnešní pneumatiky.

Opravdu se tedy blýská na lepší časy, takže doufejme, že se novinky rychle ujmou a zlepší nám požitek z jízdy. Důležité bude také, jak dopadne srovnání cen mezi stávajícími typy a případnými novinkami- bude důležité, aby nové modely i v tomto směru byly dostatečně konkurenceschopné.

Comments are closed.