Přezouvejte včas na zimní pneu i zpět

Mluví se o tom stále častěji, ale stále málo. Výměna pneumatik na zimní a zpět je tak důležitá pro všechny aspekty jízdy, že dokud tato praxe nebude povinná, stejně jako například povinné ručení, bude v zimě jízda po našich silnicích obrovský hazard. Podívejme se teď na jednotlivé důvody, které nás k tak radikálnímu vyjádření vedou.

Jízda v zimě a bezpečnost

Zimní období se vyznačuje hned několika problémy, které fakticky znemožňují uspokojivé použití letních pneumatik. Nejde pouze o sníh a námrazu, i když to jsou ty nejhorší podmínky, kterým můžete letní pneu vystavit. Důležitým negativním prvkem je i samotná nízká teplota ovzduší a vozovky. Materiál letní pneu není na tyto teploty připraven, proto ztrácí své důležité vlastnosti.

K tomu si přidejme právě sníh a led, se kterými mají problémy i pneumatiky zimní a máme tu stav, ve kterém nejde o jízdu, ale pouze o neřízený smyk, který s trochou štěstí nasměruje váš vůz pouze do příkopu. Tam kde nestačí ani zimní pneu, tak se využívají sněžné řetězy, na některých (hlavně horských) úsecích je tato „zimní výbava“ přikázána dopravní značkou. Na plošné vyžadování zákonem si ale musíme ještě počkat.

I na jaře přezouvejte

I opačná chyba, tedy používání zimních pneu v létě, se negativně projeví hned v několika ohledech. Jízdní vlastnosti nebudou tak prvotřídní, ale zde se nejedná o nebezpečný stav. Výraznější jsou ekonomický negativa, která vyplývají z toho, že zimní pneumatika se na suché a teplé silnici, za vysokých teplot vzduchu a na ostrém slunci rychleji opotřebovává. Tento rozdíl je velmi výrazný, takže takovým počínáním si rychle a zbytečně zničíte i kvalitní pneumatiku, kterou byste mohli používat několik zimních období.

Pojišťovny vás odmění

A to za správné používání zimních pneumatik. Díky poctivému přezouvání v předepsaných měsících vám (ne každá) pojišťovny dá slevu na pojištění vozidel. Jedná se tak o správný a jednoduchý způsob, jak bez přidaných nákladů získat nejlevnější povinné ručení.

Univerzální pneu nebrat!

Na trhu jsou k dostání (kromě zimních a letních) i celoroční pneumatiky, které není potřeba přezouvat na zimu a zpět. Nápad je to dobrý, ale technologie není tak daleko, aby bylo dosaženo uspokojivých výsledků. Jde vlastně pouze o kompromis, který přebírá chyby obou řešení, byť se je snaží minimalizovat:

  • Celoroční pneumatika nemá a v dohledné době ani mít nebude stejně dobré jízdní vlastnosti v chladných měsících, jako pneumatika zimní. Ano, je lepší než letní, ale stále to není ono.
  • Stejně tak se bude v létě opotřebovávat rychleji, než letní pneu. Ne tak výrazně jako zimní, ale pořád velmi výrazně.
  • Výsledkem je, že nemusíte přezouvat, ale v zimě zažijete horší jízdu a pneumatiky budete muset měnit častěji.

Příklad :
Pan Černý si chtěl ušetřit práci s přezouváním pneumatik, takže si zakoupil celoroční model. V minulosti používal jednu sadu zimních a jednu sadu letních pneumatik, ty mu vydržely pokaždé dvě sezóny. Při ceně 10 000Kč za jednu sadu ho tedy na 2 roky stály pneumatiky 20 000Kč. Počítejme, že každá sada stojí stejně- jedna sada celoročních pneumatik panu Černému vydrží pouze rok (zimu+léto), protože se opotřebovávají v teplých měsících dosti rychle. Za dva roky tedy stále zaplatí 20 000Kč, ale s rozdílem, že v zimě se mu jede na celoročních pneumatikách podstatně hůře. Rozhodnutí je tedy jasná- nebezpečnější a méně pohodlná jízda nebo přezouvání. Doufejme, že u většiny řidičů zvítězí bezpečnost nad pohodlím.

Comments are closed.