Používáte správné pneumatiky?

Stejně jako vašemu vozu nejlépe sedí jen určitý tvar skla, velikost motoru či typ paliva, nemůžeme příliš popustit fantazii ani při vybírání pneumatiky. Ty musí vždy splňovat určitá kritéria. V opačném případě by došlo v lepším případě k jejich rychlému opotřebování, v tom horším k okamžitému defektu a riziku nebezpečné situace na silnici.

Správný rozměr

Na velikosti záleží, to se dozvíte i v technickém průkazu vozidla, kde jsou ideální velikosti pneumatik zapsány. Při nákupu nových pneumatik se řiďte těmito čísly, ne tím, co je napsáno na vaší staré pneumatice, protože v případě nákupu ojetého vozu se můžete setkat s tím, že předchozí majitel použil nesprávnou velikost pneumatik. Neopakujte jeho chybu, pojištění správného výběru najdete vždy v technickém průkazu.

Správná nosnost

Jaká je maximální hmotnost, pro kterou je pneumatika vytvořena, se dozvíme z jejího nosnostního indexu. Tady je největším problémem poddimenzovaná nosnost, která zcela jistě zapříčiní sníženou životnost pneumatiky, horší jízdní vlastnosti a dost možná i defekt. Nešetřete na „slabších“ pneumatikách, srovnání cen s těmi adekvátními rozhodně není tak drasticky nevýhodné, aby se riziko defektu i častější výměna vyplatily. Technický průkaz napoví, jaké pneu zvolit.

Správná rychlost

Jako je pneumatika stavěná na určitou maximální hmotnost, zvládne bez problému pouze rychlost jízdy do určitého limitu. Maximální rychlost vozu musí být stejná nebo nižší, než rychlostní index pneumatiky. Nápovědu opět hledejte v technickém průkazu.

Správný typ

Zde si vás dovolím odkázat na dva další články, které se zabývají rozdílem mezi letními a zimními pneumatikami, respektive důrazným varováním před levnými pneumatikami z Číny.

Comments are closed.